Abavas senlejas dabas parkā atrasta retas sūnu sugas, zaļās buksbaumijas (Buxbaumia viridis Mougeot & Nestler, 1823), atradne, kas šobrīd ir tikai piektā zināmā mūsu valsts teritorijā.
Dabas vērtība konstatēta starp Rendu un Sabili, veicot dabas parka “Abavas senleja” meža biotopu kartēšanu 2015.gada jūlijā dabas aizsardzības plāna izstrādes ietvaros, ko izstrādā SIA “METRUM” Norvēģu finanšu instrumenta projekta “Latvijas īpaši aizsargājamo dabas teritoriju integrācija teritorijas plānojumā” realizācijas ietvaros.
Retuma atradējai – ekspertei Annai Mežakai ir patiess gandarījums par šādu atradumu un cerība turpmākajos izpētes darbos konstatēt ko līdzīgu.
Kopumā Latvijā ir konstatētas nedaudz mazāk nekā 600 sūnu sugu. Retākās no tām bieži vien ir labi indikatori bioloģiski vērtīgu vietu klātbūtnei, jo šo reto sugu “dzīves prasības” ir ļoti specifiskas, piemēram, zaļā buksbaumija parasti aug uz trūdošas koksnes, tai ir savdabīgs izskats – vācelīte eliptiska, 5-8 mm gara, nenobriedusi zaļa, bet nobriedusi kļūst brūngana, sarkanbrūnā kātiņā. Sporu vācelīte veidojas rudenī un nogatavojas nākamā gada pavasarī, kad tā kļūst brūna un sporas izplatās vasaras sākumā.
Īpatnējās sporu vācelītes formas dēļ, buksbaumijas ģints sugas tautas valodā mēdz dēvēt par „blakti uz kātiņa”.
Jau ziņots, ka Dabas aizsardzības pārvalde uzsākusi dabas aizsardzības plānu izstrādi 15 īpaši aizsargājamajām dabas teritorijām (ĪADT) Latvijā. Aktivitātes tiek īstenotas Dabas aizsardzības pārvaldes īstenotā projekta “Latvijas īpaši aizsargājamo dabas teritoriju integrācija teritorijas plānojumā” ietvaros. Projekts tiek finansēts Norvēģijas finanšu instrumenta 2009. – 2014. gada perioda programmas „Kapacitātes stiprināšana un institucionālā sadarbība starp Latvijas un Norvēģijas valsts institūcijām, vietējām un reģionālām iestādēm” ietvaros.
Plašāk par dabas aizsardzības plāna izstrādi >>> http://metrum.lv/lv/projekti/t...
Projekts tiek īstenots, izmantojot EUR 581 735,00 piešķīrumu no Norvēģijas finanšu instrumenta. Norvēģijas līdzfinansētās programmas mērķis ir stiprināt institucionālo un cilvēkresursu kapacitāti valsts, reģionālā un vietējā līmeņa iestādēs, kas atbildīgas par reģionālo attīstību, sadarbojoties un daloties pieredzē ar līdzīgām iestādēm Norvēģijā.