Biedrībā un ap biedrību “Abavas ielejas attīstības centrs” apvienojušies cilvēki, kuriem nav vienaldzīga Abavas senleja, tās ainava, dabas vērtības. Katrs atsevišķi un arī visi kopā ģenerē idejas un arī rīkojas, lai tās īstenotu un veidotu šo vietu pievilcīgu arī viesiem. Te nav svarīgs reģionu dalījums – vai esam pie Rīgas, vai tomēr Kurzemē, te nav būtiski, kurā novadā esam- Kandavas vai Talsu. Visiem ir viena mīlestība – Abavas senleja jeb Kurzemes Šveice.
Pateicoties Valsts reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) dotajai finansiālajai iespējai, Latvijas Vides aizsardzības fonda administrācija (LVAFA) katru gadu izsludina projektu konkursus aizsargājamo teritoriju infrastruktūras uzlabošanai un atjaunošanai, dažādiem vides izglītības pasākumiem, dabas aizsardzības plānu ieviešanas pasākumiem un citām aktivitātēm.
2014.gadā biedrība “Abavas ielejas attīstības centrs” realizējusi vairākus dabai un cilvēkiem nozīmīgus projekti Abavas senlejas dabas parkā. Projektiem nepieciešamo līdzfinansējumu sniedza Kandavas novada dome, Talsu novada pašvaldība un biedrības biedri.
Visus projektus vieno ideja – radīt pastaigu vietas dabas parkā, lai vietējie iedzīvotāji un ceļotāji varētu iepazīties ar dabas parka vērtībām – bioloģiski vērtīgajām pļavām, ainaviski skaistajām Abavas un Imulas upju ielejām, platlapju mežiem, akmeņiem un iežu atsegumiem, retiem augiem, tai pašā laikā neizmainot to dabisko vidi.
Projekta „Dabai un biotopiem saudzīgas infrastruktūras atjaunošana un izveide Abavas senlejas dabas parkā” laikā tika izgatavoti un uzstādīti 9 stendi ar informāciju par dabas parku Abavas senleja, teritorijas karti un taku shēmām. Stendi ir Imulas takā Kandavas novada Matkules pagastā pie atpūtas vietas „Vītiņi”, pie viesu mājas „Romance”, pie Buses pilskalna, pie Baznīckalna, Kauķa kalna, mājām „Grotes”. Kandavas un Talsu novadus tagad savieno jaunā Zirgu taka, kuras maršrutā ir izvietots stends un soliņ’pie atpūtas kompleksa „Zviedru cepure” un divi stendi un divi soliņi Sabilē pie Krievu kapiem un pie Ēģiptes. Projekta laikā tika izgatavota jauna sanitārā celtne pie Buses pilskalna. Drubazu botānikas takā , kura atrodas Talsu novada Abavas pagastā, tika atjaunoti aploki savvaļas dzīvniekiem, atjaunoti divi informācijas stendi par augiem takā un atjaunotas 70m garās koka kāpnes pāri kaļķainajam purvam. Pateicoties šim projektam, Drubazu botānikas taka atkal būs atvērta apmeklētājiem un ikviens varēs gūt informāciju par bioloģisko daudzveidību Abavas senlejā. Te var redzēt gan Latvijai raksturīgos kokus, krūmus un zālājus, gan arī retus, bet Abavas senlejai raksturīgus augus.
Projekta „Bioloģiski vērtīgo zālāju atjaunošana Abavas senlejas dabas parkā” laikā attīrīti no krūmiem, kokiem un vecās zāles Abavas senlejas zālāji kopumā 7.54 ha platībā Kandavas novada Matkules pagastā īpašumā „Ķempju Kutes” un Talsu novada Abavas pagastā zemnieku saimniecībā „Drubazas”.
Projekta „Sadarbības projekti starp NVO un vides institūcijām ekosistēmu un to dabisko struktūru, kā arī vietējo savvaļas sugu daudzveidības saglabāšanai un atjaunošanai” galvenais uzdevums bija visu biedrības agrāk izveidoto taku izstaigāšana ar saimnieka aci un kritušo koku un zaru novākšana no maršruta, atvašu nopļaušana takas maršrutā. Katrs gads dabā rada kādas pārmaiņas, tomēr noslēdzit 2014.gadu bija pārliecība, ka 11 km taku gar Imulas un Abavas upēm ir izejami bez šķēršļiem un iezīmēti dabā ar krāsojumu uz kokiem. Šī projekta laikā tika nopļauta vecā zāle un atvases pļavā pie skatu platformas starp Kandavu un Sabili – Greiļu kalnā. Lai arī remontdarbu dēl ceļš uz Sabili ie slēgts, tūristi joprojām brauc uz šo vietu, lai priecātos par skatu uz ieleju.
Visa gada garumā tika īstenots projekts „Kājāmgājēju dienas Abavas senlejā”, kura laikā tika popularizēti visi izveidotie pastaigu maršruti, notika semināri ar vides gidu un vides ekspertu piedalīšanos, tika sagatavota un izdota Abavas senlejas taku grāmatiņa, kurā apkopota informācija par Čužu purva taku, Mācītājmuižas Ozolāju taku, Imulas takas trīs dažāds grūtības pakāpes posmiem, par Mīlestības taku un Zirgu taku. Grāmatiņa ir bez maksas un to var saņemt Kandavas un Sabiles tūrisma informācijas centros, kā arī Abavas ielejas attīstības centrā. Pateicoties šim projektam, par Abavas senleju un tajā notiekošo uzzināja visi Kurzemes radio klausītāji iknedēļas ziņu raidījumā „Abavas senielejas ziņas kājāmgājējiem”.
2015.gadā paredzēts turpināt popularizēt Abavas senleju kā vienotu galamērķi. Būs pasākumi, kuros aicināsim gan izstaigāt takas kopā ar vides gidiem un ekspertiem, gan notiks arī taku skrējiens un Abavas senlejas velobrauciens.
Ja ir idejas un ierosinājumi pasākumiem, kas veicinātu videi draudzīgu dzīves veidu Abavas senlejā, lūgums sazināties ar Abavas ielejas attīstības centra valdes priekšsēdētāju Ivetu Piesi pa tel.28396830.