Par tiem, kas dzīvo dabas parkā

23.08.2016

sabiedribas_integracijas_fonds.jpgProjekta “Mūsu mājas dabas parks” mērķis ir sabiedrības izpratnes veidošana par Abavas senlejas ainaviskām, vēsturiskām un dabas vērtībām, kad notiek divu īpaši aizsargājamo teritoriju pārklāšanās – dabas parks Abavas senleja un kultūrvēsturiskā teritorija Abavas ieleja.

Projekts “Mūsu mājas dabas parks” turpina biedrības “Abavas ielejas attīstības centrs” 2014.un 2015.gadā aizsākto pasākumu tradīciju – organizēt seminārus brīvā dabā pieaicinot vides gidus vai vides ekspertus, kas saistošā veidā iepazīstina ar Abavas senlejas dabas parka bioloģisko daudzveidību. Pasākumu dalībnieki ir dažāda vecumu un dzimuma cilvēki – biedrības biedri, zemju īpašnieki, pašvaldības iestāžu darbinieki, teritorijas pilsētu un ciematu iedzīvotāji, skolēni un vides speciālisti.

Projekta laikā Abavas senlejas dabas parkā paredzēts noorganizēt piecus bezmaksas, visiem interesentiem pieejamus izglītojošus pasākumus kopā ar vides ekspertiem – Pļavu diena, Kukaiņu diena, Upju diena, Sikspārņu nakts, Akmens un klinšu diena.

Pasākumu mērķis ir iepazīstināt interesentus ar Abavas senlejas dabas parka vērtībām, radīt izpratni par vides aizsardzības nozīmi mūsu ikdienas dzīvē, rosināt sabiedrību aktīvi piedalīties dažādu dokumentu izstrādes apspriešanas pasākumos.

Tā kā no dabas parka 14863 ha lielās teritorijas  70% pieder privātpersonām un uzņēmumiem, tad galvenā mērķauditorija ir teritorijas iedzīvotāji un zemju īpašnieki.

Nesen ir izstrādāts Abavas senlejas dabas parka Dabas aizsardzības plāns un nākotnē paredzēts pieņemt Abavas senlejas dabas parka individuālos aizsardzības noteikumus.

Apspriežot dabas aizsardzības plānu izvērsās diskusijas un atklājas, ka zemju īpašniekiem un iedzīvotājiem joprojām ir nepietiekami zināšanu par pašu dabas parku, par tā vērtībām, par biologu lietotajiem terminiem. Zemju īpašniekus satrauc tas, ka viņu īpašumos zinātnieki varētu atrast kādu īpaši retu augu, biotopu, dzīvnieku, kura dēļ īpašumā varētu tikt ierobežota saimnieciskā darbība.

Jebkuras iespējamās Ministru kabineta noteikumu izmaiņas tiek uztvertas kā jauni draudoši aizliegumi un ierobežojumi normālai dzīvei. Arī pašvaldību darbinieki un deputāti ir parasti cilvēki, kuri pēc izglītības nav biologi, vēsturnieki vai aktīva dzīves veida piekritēji. Tieši dabas aizsardzības plāna izstrādes process parādīja, ka nepieciešama nepārtraukta izglītojošas informācijas plūsma par Abavas senleju.

Projekta “Mūsu mājas dabas parks” ietvaros 31.jūlijā notika “Pļavu diena”, kuru kā eksperts vadīja botāniķe Agnese Priede. Viņa labi pārzina dabas parka “Abavas senleja” teritoriju. Pasākumā piedalījās gandrīz 50 dalībnieki – dabas parka iedzīvotāji un cilvēki, kuriem interesē procesi dabā un vēlējās papildināt zināšanas par bioloģiski vērtīgiem zālājiem, invazīvajām sugām un to ietekmi.

Nākamie projekta pasākumi – “Kukaiņu diena” paredzēta 27.augustā, sākums pl.11.00. Tā sāksies no Abavas ielejas attīstības centra ēkas Kūrorta ielā 1b, Kandavā un paredzēta kā pārgājiens un kukaiņu iepazīšanas ekspedīcija kopā ar profesoru un vides ekspertu Voldemāru Spuņģi. Viņš jau iepriekšējos gados ir vadījis līdzīgus pasākumus Čužu purvā un Imulas takā, kad lielāku uzmanību veltījām tauriņiem un videi, kur tie labprāt mīt.

Savukārt 10.septembrī, pl.10.00 visi aicināti uz “Akmeņu un klinšu dienu”, kad kopā ar profesoru Ivaru Strautnieku iepazīsimies ar īpaši aizsargājamiem iežu atsegumiem, akmeņiem un alām Amulas un Abavas upju krastos. Tikšanās vieta kafejnīca “Plostkrogs”.

Dalība pasākumos bez maksas.

Vairāk informācijas pa tel.28396830.

Pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Projektu “Mūsu mājas dabas parks” īsteno biedrība “Abavas ielejas attīstības centrs”

Projekta “Mūsu mājas dabas parks” vadītāja Iveta Piese.

back to top