Zelta zīle Abavas senlejā

05.09.2014

abavas_senleja.jpg27. septembrī ikviens aicināts piedalīties pasaules Tūrisma dienai veltītajā pasākumā „Zelta Zīle Abavas senlejā” – atrast savu zelta ozolzīli un izstaigāt skaistākās vietas Kurzemes Šveicē.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Abavas senlejā jau par tradīciju kļuvis oktobra beigās svinēt Kafijas un tējas svētkus Kandavā, kur var nogaršot īstu ozolzīļu kafiju. Kafijas dzēriens ir kļuvis populārs un pieprasījums pēc tā ar katru gadu tikai palielinās.

Lai ozolzīļu kafijas pietiktu visiem gribētājiem, 27. septembrī ikviens aicināts piedalīties ozolzīļu lasīšanas pasākumā. Tā laikā tiks izstaigātas visskaistākās Abavas senlejas vietas, baudot dabas krāšņumu zeltainajā rudenī, tiks lasītas Abavas ozolu zīles.  Izrādās, ka šajā gadā dažas no tām būs īpašas – zelta. To atradējus gaida liela laime jeb dažādas pārsteiguma dāvanas no pasākuma organizatoriem.

Zelta zīļu meklēšana sāksies Sabiles apkārtnē un turpināsies līdz Kandavai pa Abavas senlejas dabas parka skaistākajām un ozoliem bagātākajām vietām:

plkst.10.00 Abavas rumbā (4 km no Sabiles Kuldīgas virzienā), kur ir īpaši daudz ozolu;

plkst.11.00 Sabilē – Rumbulītes parkā kopā ar vides gidu Māri Lāci;

plkst.12.00 gleznainais Buses pilskalns gaida Zelta zīļu meklētājus. Tā būs iespēja izstaigāt jau vairāk nekā simts gadus tūristu iecienīto galamērķi, izbaudīt Imulas upes dziļo ieleju zelta rudens nokrāsās, ka arī piedalīties spēlēs un pārbaudīt savas zināšanas par ozoliem;

plkst.14.00 Mācītājmuižā (2 km pirms Kandavas braucot no Sabiles puses) Zelta zīļu meklēšana zem simtgadīgiem kokiem Vecajos Ozolājos kopā ar vides ekspertu un dabas procesu labu pārzinātāju Ansi Opmani;

plkst.16.00 visi Zelta zīļu meklētāji būs gaidīti Kandavas novada muzejā, kur Abavas senlejā salasītās ozolzīles tiks svērtas un izvērtētas, vai atbilst kafijas pagatavošanai. Čaklākos ozolzīļu vācējus gaida balvas un iespēja nobaudīt bez maksas īsto ozolzīļu kafiju 25.oktobrī Kafijas un tējas svētkos.

Dalība Zelta zīļu meklēšanā un ozolzīļu lasīšanā – bez maksas. Vienīgi pašiem ir jānokļūst līdz pasākumu vietām. Vairāk informācijas mājas lapā http://www.senleja.lv vai zvanot pa tel.28396830.

Abavas senleja ir tā vieta, kur zelta rudeni var vislabāk izbaudīt. Jau izsenis uz šejieni ir braukuši ceļotāji no tuvām un tālām vietām, staigājuši kājām, lai izbaudītu Abavas, Imulas, Amulas un Rumbulītes upju ielejas un to krāšņumu. Ne velti Abavas senleja jau vairāk kā simts gadus tiek dēvēta par Kurzemes Šveici.

Dabiskās ozolu audzes ir viens no Abavas senlejas dārgumiem. Ozola zars ar zīlēm ir attēlots Kandavas pilsētas ģerbonī, Zīļuka vārdā ir nosaukta Kandavas pirmskolas izglitības iestāde, Zīļuks – ceļotājs redzams Kandavas tūrisma informācijas centra izdevumos un skulptūrās Kandavas pilsētā. Kandavā ir Ozolāju estrāde, bet 20.gadsmitā svētki svinēti Vecajos ozolājos. Kandavas promenādi rotā ozolzīles atveidojums puķu dobēs un var nofotografēties ar zīļu puisēnu, kas atveidots skulptūrā.

Šajā gadā paredzama īpaši laba zīļu raža. Tautā runā, ka tas nozīmē arī dziļu, sniegiem bagātu ziemu.

„Zelta zīle Abavas senlejā” ir viens no biedribas „ Abavas ielejas attīstības centrs” organizētajiem kājāmgajēju dienu pasākumiem. Šī gada maijā un jūnijā notikušos pārgajienus „ Paņem savus alvas zaldātiņus”, „Izved mammu pastaigāt”, Piespraud puķi, ejam staigāt” un „ Tauriņu diena” apmeklēja vairāki simti kājāmgājeju no visdažādākajām Latvijas vietām.

Projektu „Kājāmgājēju dienas Abavas senlejā”  finansē Latvijas Vides aizsardzības fonds, Talsu novada pašvaldība, Kandavas novada dome, biedrība „ Abavas ielejas attīstības centrs”.

Pasākuma draugi- Kurzemes Radio, tipogrāfija „UniversumsA”, Kandavas novada kultūras pārvalde.

Pasākuma norisi nodrošina biedrības „Abavas ielejas attīstības centrs” biedri, Talsu novada Tūrisma informācijas centrs, Sabiles Tūrisma informācijas centrs un Kandavas Tūrisma informācijas centrs. Ozolu audzēs Zelta zīļu meklēšana iespējama ar zemju īpašnieku laipnu atļauju.b.jpg

back to top