Noslēdzies projekts un iepazīta Abavas senleja

30.08.2017

Katram dzīvē ir bijusi situācija, kad atbrauc viesi un gribas viņus iepazīstināt ar savas mājas apkārtni, pilsētu, vēsturiskajiem un dabas objektiem. Savējie saprasīs, bet kā stāstīt tiem, kas nav mūsu tuvie radi vai draugi? Abavas senleja ir populāra atpūtas vieta un tieši tāpēc tika noorganizēti kursi tiem, kas strādā ar tūrismu un viesu apkalpošanu saistītos uzņēmumos vai arī sapņo par gida profesiju.

Piecas nodarbības no 26.jūnija līdz 14.augustam, kas tika noorganizētas pateicoties Latvijas vides aizsardzības fonda finansētajam un biedrības “Abavas ielejas attīstības centrs” realizētajam projektam “Vides interpretācija Abavas senlejā”, pulcēja interesentus no Abavas senlejas un tuvējām pilsētām. Vides interpretācijas jēgu palīdzēja atklāt pieredzējušas pasniedzējas-praktiķes. Ināra Cukura un Inese Roze. Abas ir vienas no vides gidu kustības aizsācējām Latvijā. Par to, cik mēs esam dažādi un cik dažādi uztveram pasauli, stāstīja psiholoģe Dace Rolava. Savukārt Iveta Piese, kā projekta vadītāja un pasniedzēja, sniedza informāciju par Abavas senleju un tās īpašo statusu.

Vides interpretācija – tas nav tikai stāsts ar faktiem, bet arī iespēja pašiem līdzdarboties, izgaršot, izsmaržot, ieelpot, spēlēties, dziedāt, saprast un iemācīties. Kā to darīt – par to tad bija šie apmācību kursi.

Katrs apmācību dalībnieks, kas bija gatavs izaicinājumam, izlozēja savu objektu. Par to vajadzēja sagatavot praktisku vides interpretācijas nodarbību. Dalībnieki 7.augustā visi kopā iepazina un interpretēja Abavas senleju no Kandavas līdz Rendai, pa ceļam viesojoties arī Sabilē.  Prezentāciju/interpretāciju tēmas – Kandavas simboli, pilskalni, vecpilsēta, baznīcas, stadions, kartinga trase, tilti, Čužu purvs, Velna ala un akmens, Kalnmuiža, Drubazas, Vīna kalns, Pedvāle, Sabiles centrs un sinagoga, Rendas centrs un Īvandes ūdenskritumi, Buses pilskalns un Māras kambari. Tik daudz var redzēt vienā dienā…bet lai katru no vietām izbaudītu, vajag katrai vietai veltīt vismaz stundu vai pat divas, trīs. Visas prezentācijas tika filmētas, lai nākamajā nodarbībā varētu kopīgi izanalizēt, kas izdevies un ko nākamreiz vajadzētu darīt savādāk.

Noslēguma nodarbībā 14.augustā apliecību par īsā Vides interpretācijas kursa apgūšanu ieguva 21 apmācību dalībnieks. Kopumā  piecas apmācību dienas apmeklējuši vai netieši tajās piedalījušies vairāk par simts cilvēkiem. Tas arī bija projekta mērķis. Centīgākie saņēma atzinības dāvaniņas no pasniedzējām. Labie vārdi tika visiem un pelnīti! Apliecības saņēma Līga Aukšmuksta, Ilze Dravniece, Ģundega Uzuliņa, Inta Neiciniece, Gundega Šalme, Mudīte Grenevica, Ruta Sīpola, Māris Lācis, Aivars Krūmiņš, Ģirts Dzērve, Dina Bērziņa, Ilona Luksa, Andra Ratkeviča, Larisa Dembovska, Sarmīte Kalviņa, Līva Dāvidsone, Ināra Batņa, Jānis Priednieks, Maija Egle, Zane Valdmane, Agnese Vanaga.

Rezultāta iepazīti cilvēki, iepazīta Abavas senleja, kādam atklājušās spējas strādāt ar cilvēkiem. Radies lepnums par vietu, kur dzīvo – Latvija, Kurzeme, Abavas ieleja.

Tiem, kas dzīvo Kandavā un Sabilē, daudzi populāri objekti mūsu apziņā palikuši tādi, kādus bijām tos redzējuši pirms desmit vai pat divdesmit gadiem. Izrādās, ka viss mainās un ka tas, kas bija liels vairs tāds neizskatās, ka daudzus aizsedz krūmi, skatu vietas aizaug, saimnieku uzmanību gribētos lielāku. Un tai pašā laikā bija iepriecinājumi un pārsteigumi. Tāda vieta, kur vērts aizbraukt un kura pārvērtusies pēdējo gadu laikā – tā ir Kalnmuiža un tās apkārtne.

Ekskursijas laikā uzzinājām arī daudz par cilvēkiem, kas dzīvojuši Abavas senlejā un kuru veikums ir joprojām “dzīvs” – stadions Kandavā un Egons Grindulis, kartinga trase un Hugo Jurševskis.. Apmeklējām arī tikko (6.aug.) atklāto piemiņas akmeni Sabiles holokausta upuriem (autors Ojārs Feldbergs).

Dalībnieku atsauksmes –
Lai būtu labs gids, ir jāņem vērā ļoti daudz lietas, kas ikdienā šķiet mazsvarīgas.

Sapratu, cik liela atbildība ir būt gidam – atcerēties vienmēr, ka nesam pasaulē Latvijas vārdu, prezentējam Latvijas dabu, skaistumu un godu.

Apjausma, vai es gribu turpināt izglītoties gida profesijā. Gribu!

Ir veselīgi paskatīties uz sevi no malas un secināt, ka ir labāk nekā domāju par sevi. Tas bija dziedinoši!

Uzzināju par Abavas senleju ļoti daudz, kā arī sapratu, ka spēju uzstāties auditorijas priekšā.

Abavas senleja ir vieta, kuru vērts iepazīt tuvāk.

Uzzināju ļoti daudz par Abavas senleju, apmeklēju vietas, kur nekad neesmu bijusi. Iepazinu jaunus cilvēkus. Sapratu, ko vajag vai nevajag darīt uzstājoties publikas priekšā.

Es lepojos ar Abavas senleju un vēlos, lai šo vietu ierauga daudzi citi cilvēki zinošu gidu pavadībā.

Liels paldies par visām nodarbībām, jo pēdējā laikā neesmu pieredzējusi tik ļoti ikdienas darbā noderīgus kursus.

Projekta “Vides interpretācija Abavas senlejā” mērķis ir apmācīt Abavas senlejas esošos un topošos tūrisma uzņēmumu darbiniekus un pakalpojumu sniedzējus par iespējām un veidiem, kā stāstīt par dabas parku, sava uzņēmuma apkārtni, tā veicinot iedzīvotāju un viesu izpratni par procesiem dabā, īpaši aizsargājamās teritorijas statusu, noteikumiem, kā arī rosināt iepazīt dabas un kultūrvēsturiskās vērtības Abavas senlejā un dalīties ar zināšanām, veicināt precīzas un patiesas informācijas nodošanu Abavas senlejas apmeklētājiem.

Projektu “Vides interpretācija Abavas senlejā” finansē Latvijas vides aizsardzības fonds.

back to top